Elektronik Sınav Dönemi Başlamıştır

09.09.2019 21:00

E-SINAV UYGULAMASI

 

Artık merkezi sınav sistemi ülke genelinde kalkmış olup elektronik sınav uygulamasına geçilmiştir. Elektronik sınav uygulamasında kursiyerler bilgisayar üzerinden sınava tabii tutulur ve sonuçlar hemen sınav bitiminde açıklanır

Türkiye genelinde sürücü kurslarının dönem açma tarihi her ayın 1 ve 10'u arasıdır. Ayın 10'unu geçirmeden kursa başvurmanız halinde 20 gün içinde elektronik sınava girebilirsiniz. Tabii bu süre talebe bağlı olarak uzayabilmektedir.

Kontenjanların kısıtlı olmasından dolayı mağdur olmamak ve gerekli evrakları zamanında tamamlayabilmek için hemen kayıt olmanızda fayda vardır.

Ayrıca kursa ne kadar erken kayıt yaptırırsanız kurs ücretini taksitle ödeme imkânı daha fazla olacağından ödeme kolaylığına sahip olursunuz.

Herhangi bir ehliyeti olup A2 almak isteyen ya da büyütmek isteyenler (B den E veya D, A2 den B, E, D gibi) yazılı sınavdan muaf olduğundan en yakın ayın 10’unu geçirmeyip başvurdukları taktirde 1-1,5 ay içinde direksiyon sınavına girip ehliyet almaya hak kazanabilirler.

Elektronik ehliyet sınavı ne zaman yapılır?

Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır.  Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor. Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 45 gün içinde elektronik sınava girmezse 1 hakkı yanmış oluyor. O yüzden en son girdiğiniz e-sınav tarihinde itibaren geciktirmeden elektronik sınava girmeniz gerekiyor.

E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınavı tamamlar tamamlamaz aynı saat içinde sonuçlarınızı alabiliyorsunuz. 

E-sınav maliyeti nedir?

E-sınav için ödenecek ücretlerde herhangi bir fiyat artışı söz konusu değildir. Pilot olarak uygulanan elektronik sınavların tek farkı uygulanış şeklidir.  Elektronik sınav giriş ücreti 80 TL’dir. E-sınav ücretlerini banka yoluyla ödeyebilirsiniz.(Ziraat, Halk ve Vakıf bank)

Elektronik sınavı başvuru yapabilmek için başlıca koşul nedir?

Elektronik sınava başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimi tamamladıktan sonra belirli merkezlerde sınava girebilirsiniz. 

Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır?

Elektronik sınava giriş hakkı 4 (dört)’tür. 

Elektronik sınavda hangi alanlardan soru soruluyor ve sınav kaç dakika sürmektedir?

Elektronik sınavda 12 İlk yardım, 23 Trafik, 9 Motor ve 6 Trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav toplam 50 sorudan oluşuyor. Sınav süresi 45 dakika sürmektedir.

E-sınav için giriş belgesi var mı?

Evet var. Sınava girebilmeniz için giriş belgenizi kursunuzdan almayı unutmayınız. Sınava girerken yanınıza elektronik cihaz almayınız. Kimlik belgeniz mutlaka yanınızda olsun. Sınavdan en az yarım saat önce gireceğiniz binada hazır bulunmanız gerekir.

E-sınav için başarı sınır kaçtır?

E-sınav’da 50 soru sorulacak ve her soru 4 şıktan oluşacaktır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekiyor.