Stajyer Sürücülük

08.09.2019 21:00


Stajyer Sürücülük Uygulaması; Kişilerin sürücü kurslarına hangi tarihte kayıt olmuş olduklarına, hangi tarihlerde sınavlarda başarılı olduklarına veya hangi tarihte sürücü sertifikalarını almaya hak kazandıkları bakılmaksızın, 01.01.2016 tarihinden itibaren Trafik Denetleme ve Tescil Bürolarından ilk defa sürücü belgesi alacak herkes iki yıl süreyle stajyer sürücü sayılacaktır. Bu kişiler, iki yıllık stajyerlikleri boyunca yanlarında her hangi bir kişinin bulunmasına gerek olmadan şehir içi veya şehir dışında her sürücü gibi sahibi oldukları sürücü belgesinin kullanmaya yetki verdiği araçları kullanabileceklerdir. Ancak bu iki yıllık süre içerisinde bu kişilerin;  0,20 promil alkollü olarak araç kullanırken yakalanması, kırmızı ışık, yaya üstünlüğü ve hız sınırı limitlerinin aşılması gibi hususlarda üç defa cezai işleme maruz kalması ve toplam 75 ceza puanını doldurması gibi hallerde stajyer sürücü belgeleri iptal edilerek, tekrar her hangi bir sürücü kursuna kayıt olmaları ve tekrar sınavlara girmesi gerekecektir.  Kamu oyunda şu an en çok yankı bulan bu uygulamadan etkilenmek istemeyen sürücü adayları için üzerine basa basa bir kez daha 01.01.2016 tarihinden önce sürücü belgelerini almış olmaları gerektiğini özellikle vurgulamak isteriz.

2- İlk Defa Sürücü Belgesi Alacak Olanlarda Tecrübe Uygulaması; 01.01.2016 tarihinden sonra ilk defa sürücü belgesi alacak olan kişiler direk olarak otobüs ve kamyon türü araçları kullanmak üzere ağır vasıta türü sürücü belgesi için müracaatta bulunamayacaklardır. Bu tür araçları kullanmak üzere sürücü belgesi almak isteyen kişilerde, daha önceden alınmış B sınıfı sürücü belgesi bulunma şartı istenecektir.

3- Sürücü Belgelerinin İsim ve Araç Kullanma Yetkilerinin Yenilenmesi Uygulaması; 01.01.2016 tarihinden itibaren verilecek her yeni sürücü belgesi yeni mevzuat gereği AB standartlarına uygun olarak belirlenmiş yeni sürücü belgesi isimlerine göre düzenlenecek olup, kullanmaya yetkili olacakları araç çeşitleri de günümüzden farklı olacaktır. Örneği şu an alınmış olan B sınıfı sürücü belgesi ile otomobil, minibüs ve kamyonet tarzı araçlar kullanılabilirken, 01.01.2016 tarihinden sonra alınacak B sınıfı sürücü belgesi ile sadece otomobil türü araçlar kullanılabilecek olup minibüs ve kamyonet tarzı araçları kullanabilmek için ayrıca başka sınıf sürücü belgesi alınması gerekecektir.

4- Sürücü Belgelerine Geçerlilik Süresi Getirilmesi Uygulaması; 01.01.2016 tarihinden itibaren ilk defa verilecek sürücü belgeleri ile sürücü belgelerinin isim ve araç kullanma yetkilerinin değişmesinden dolayı daha önceden alınmış olan sürücü belgelerinin yenilenmesi işlemleri esnasında bütün sürücü belgelerine geçerlilik tarihi atılacak. İlk defa sürücü belgesi alan ve stajyer sürücü olacak olan kişilerin sürücü belgeleri iki yıl, ağır vasıta araçları kullanacak kişilerin sürücü belgeleri beş yıl, diğer sınıf sürücü belgelerinin için ise on yıllık bir geçerlilik süresi olacak. Bu sürelerin sonunda ve devamında sürücü belgesi sahipleri sürücü olabilmek için gerekli sağlık şartlarını taşıdığını ispatlayan bir sağlık raporu ile birlikte tekrar sürücü belgelerini değiştirecek. Bu yeni uygulama sadece ilk defa sürücü belgesi alacak olan kişileri değil mevcut sürücü belgesi sahiplerini de kapsayan bir uygulamadır. Sadece mevcut sürücü belgesi bulunan kişiler 01.01.2016 tarihinden itibaren sürücü belgelerini yenileri ile değiştirmek için kendilerine beş yıl süre tanınmış olup, bu beş yıl içinde değiştirme işlemini gerçekleştirenler sadece 15TL kart bedeli ödeyeceklerdir. Beş yıllık süreçte sürücü belgesini değiştirmeyen mevcut sürücü belgesi sahibi kişiler ise 15TL kart ücretinin yanında sürücü belgesi türüne göre değişen sürücü belgesi harcını da ödemek zorunda kalacaklardır.

5- Sürücü Belgelerinin Daha Fazla Ülkede Tanınması Uygulaması; Şu anda ülkemizden alınmış sürücü belgeleri sadece karşılıklı anlaşmamız olan ülkelerde geçerli iken bu yeni uygulama ile verilecek sürücü belgeleri AB standartlarında olacak olup, tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olacaktır. 01.01.2016 tarihinden sonra yeni sürücü belgesi almış olan kişiler ile mevcut sürücü belgesini 01.01.2016 tarihinden sonra yenisi ile değiştirmiş olan kişiler Avrupa’nın her yerinde geçerli sürücü belgesine sahip olmuş olacaklardır.

Yukarıda yapılan yeni başlayacak uygulamalara dair açıklamalar doğrultusunda vatandaşlarımızın doğru şekilde bilgi sahibi olarak kendi hür iradeleri ile sürücü belgesi için acele edip etmemeleri yönünde kimsenin yönlendirmesi, etkisi veya tesirinde kalmadan doğru kararı yine kendilerinin vereceğine dair inancımızla bilgilerine arz ederiz.

Saygılarımızla,